Relaks i odprężenie w domowym zaciszu, zachęcamy z okazji Dnia Kobiet wszystkie Podtopolowe Panie do ćwiczeń typu bodybalance, yoga i pilates ;)
Przedszkole Pod Topolą zawsze stawiało zdrowie i bezpieczeństwo dzieci na pierwszym miejscu. Od najmłodszych lat rozwijamy w dzieciach umiejętności i kompetencje dbania zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dzieci znają wartość zdrowego odżywiania się, rozwijania sprawności ruchowej, dbania o odpowiedni poziom hałasu, wiedzą co to znaczy wyciszyć się, a także rozwijają umiejętności rozpoznawania i prawidłowego wyrażania własnych emocji. Jednakże przedszkole to nie tylko dzieci, ale również rodzice, nauczyciele oraz inni pracownicy przedszkola. Z tego powodu Przedszkole „Pod Topolą” rozwijając działania profilaktyczne oraz promocyjne dbania o zdrowie psychiczne, pragnie wdrożyć projekt wielotorowy, dbający o całą ‘podtopolową’ społeczność.
Szczegółowe zadania projektowe znaleźć można w pliku poniżej - Projekt pn. Zdrowie zaczyna się w głowie!.
Webinaria nt. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Zapraszamy na cykl webinariów poświęconych zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży organizowanych, w ramach Narodowego Programu Zdrowia, przez Instytut Psychiatrii i Neurologii, w środy, czwartki i piątki godz. 11:00 link do spotkania na fb - Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym lub na stronie internetowej www.zapobiegajmysamobojstwom.pl
Linki do poszczególnych wystąpień będą zamieszczone na ww. stronie w zakładce „Aktualności” oraz na Facebooku (Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym) w każdy poniedziałek. Spotkania będą nagrywane, a ich zapis będzie dostępny na kanale Biura w serwisie YouTubie oraz na Facebooku.
Harmonogram webinarów:
1. Zdarzenia traumatyczne w życiu młodego człowieka – jak o nich rozmawiać
Prowadzący: Artur Świtalski – 06.10.2022
2. Zaburzenia adaptacyjne u dzieci i młodzieży. Metody postępowania
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 07-10-2022
3. Porozmawiajmy o nastolatkach – webinar przybliżający wyzwania rozwojowe i wewnętrzny świat nastolatka
Prowadząca: Małgorzata Kibart – 12.10.2022
4. Fobie społeczne u uczniów szkół podstawowych i średnich
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 13.10.20225. ABC zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży
Prowadząca: Katarzyna Bosowska – 19.10.2022
6. Zaburzenia lękowe, przewlekły stres, depresja
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 21.10.2022
7. Depresja u dzieci i młodzieży – kiedy pytać, jak diagnozować i jak postępować
Prowadzący: Artur Świtalski – 26.10.2022
8. Charakterystyka zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży
Prowadząca: Patrycja Juszczuk – 27.10.2022
9. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne u dzieci i młodzieży
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 28.10.2022
10. Uczeń ze spektrum autyzmu w szkole i przedszkolu
Prowadząca: Weronika Pietrzak – 02.11.2022
11. Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży. Zasady postępowania
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 03.11.2022
12. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych u młodzieży
Prowadząca: Katarzyna Bosowska – 09.11.2022
13. Stany nagłe, postępowanie w szkole z pacjentem zagrożonym
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 10.11.2022
14. Rola szkoły w profilaktyce zachowań ryzykownych
Prowadząca: Anna Borucka – 16.11.2022
15. Lęk i jego oblicza. Wpływ lęku na funkcjonowanie dziecka w szkole i przedszkolu
Prowadząca: Weronika Pietrzak – 17.11.2022
16. Zaburzenia tożsamości płciowej
Prowadzący: Łukasz Szostakiewicz – 18.11.2022
17. Zagrożenia cyberprzestrzeni – zjawiska w sieci, korzyści i zagrożenia, uzależnienia behawioralne oraz przemoc rówieśnicza
Prowadząca: Małgorzata Kibart -23.11.2022
18. ADHD – dziecko z zaburzeniami hiperkinetycznymi i deficytem uwagi w systemie oświatowym
Prowadząca: Weronika Pietrzak – 24.11.2022
10.10.2022 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
"Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne, zwiększać świadomość społeczną odnośnie znaczenia zdrowia psychicznego oraz zachęcić do podejmowania działań na jego rzecz.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że zaburzenia psychiczne są jednym z trzech, obok chorób układu krwionośnego i nowotworów, najistotniejszych problemów ludzkości żyjącej w Europie. (...) Kryzys psychiczny może się zdarzyć każdemu, może to być pojedynczy kryzys, wywołany przez trudną sytuację czy np. wypadek, ciężką chorobę, stratę bliskiej osoby, etc. Nie bez znaczenia jest także wpływ napojów alkoholowych na organizm. Spożywanie alkoholu powoduje wiele nieodwracalnych zmian w psychice. (...)
Choroby i zaburzenia psychiczne, takie jak: depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, zaburzenia osobowości, zaburzenia psychosomatyczne czy psychotyczne często również występują u osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie. Najczęściej są one konsekwencją trudnych wydarzeń i traum przeżytych we wcześniejszych okresach życia i współwystępują z doświadczaną aktualnie przemocą lub bezpośrednio wynikają z funkcjonowania w ciągłym stresie i poczuciu zagrożenia. Ludzie bardzo często ukrywają swoje problemy psychiczne bojąc się reakcji otoczenia.
GDZIE JESZCZE SZUKAĆ POMOCY ?
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii TWARZE DEPRESJI NIE OCENIAM.AKCEPTUJĘ na której znajdziecie Państwo wiele ważnych informacji dla osób szukających pomocy. https://twarzedepresji.pl"1
[1] http://mops.brodnica.pl/-wiatowy-dzie--zdrowia-psychicznego.html
Kiedy warto wybrać się do psychologa, a kiedy do psychiatry? Do jakiej placówki udać się z moim problemem? - na te i inne pytania odpowiedzi szukać można w publikacji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu „Kryzysownik”, który można pobrać za pośrednictwem linku poniżej.